119997293625566
Aki elkezd azon gondolkodni, hogy segítő szakmát tanulna, és talán a coaching az ő útja, zavarba hozóan sok lehetőséggel találja szembe magát, ha beüti a Google-ba a coach képzés keresőkifejezést. Volt olyan hallgatónk, aki inkább rászánt egy évet, és később jelentkezett, hogy letisztuljon benne, hogy pontosan melyik a színvonalas és neki való iskola.
Átérzem a problémát, magam is jól látom a bőség zavarát. Amikor még csak ötletként fogalmazódott meg bennem, hogy magam is coachképző intézetet alapítsak, elképesztett a piacon található iskolák száma és eltérő minősége. Tudtam, hogy ha igazán értékes képzést szeretnék létrehozni, akkor bővebben bele kell ásnom magam a témába. Ezért készítettünk 2021-ben Szabó Tibor kollégámmal egy kutatást coachok és hallgatók körében a magyarországi coach képzésekről. A válaszokból világosan kitűnik, mi az, ami valójában színvonalas, komolyan vehető képzés, és mi nem az.
Számos félreértés is kering a coachképzésekkel kapcsolatban. Néhány éve egy törvényjavaslatnak köszönhetően gombamód megszaporodtak az egyetemi, főiskolai coachképzések, amelyek – bár diplomát adnak – nem feltétlenül jelentenek egyet a minőséggel, az említett törvényjavaslat pedig végül nem került hatályba. A másik rendszeresen felmerülő kérdés az akkreditációval kapcsolatos: vajon mit jelent az akkreditált coach képzés? Ezt könnyen tisztázhatom: Magyarországon 2016 óta állami akkreditáció csupán az egyetemi és állami képzéseknek jár. Olyan tehát nincs, hogy egy nem egyetemi szintű coach képzés államilag akkreditált. Vannak azonban nemzetközi akkreditáló szervezetek – érdemes tehát rákérdezni, hogy pontosan milyen akkreditációról van szó.
Szedjük listába, mi az, amit én többéves coach gyakorlattal és képzői tapasztalattal nem neveznék valódi, jó minőségű coach képzésnek:
A legfontosabb szempontok tehát, ha coach képzést keresel: az óraszám, a gyakorlat aránya, az ár és a létszám. Emellett vedd figyelembe azt is, hogy hogyan működik maga a képzés: személyes vagy online alkalmak vannak, milyen a kiadott jegyzetek mennyisége és minősége. Légy óvatos az akkreditációt ígérő képzésekkel, kérdezz utána, milyen szervezet akkreditációjáról van szó. Szánd rá az időt a képzések megismerésére és a döntésre, kérdezz meg már végzett coachokat, hogy igazán megfontoltan választhass.
Ha bővebben is érdekel a téma, gyere el február 16-án az Inventus Intézet nyílt napjára! A résztvevők ajándékba kapják a kutatási eredményekből készült összefoglaló e-bookot, amelyben bővebben is olvashatsz a magyarországi coachképzésekről és a mi ajánlásainkról, emellett egy kérdéslistát is találsz benne a kereséshez. Szeretettel várunk!