119997293625566
A bőség zavarával küzdünk. Az internet rengeteg típusú és formájú önéletrajzot találhatunk. Gerilla, funkcionális, amerikai, Europass és még sorolhatnánk. Nem döntenék abban melyik is a jó. Tulajdonképpen bármelyik jó lehet, ha a megfelelő formában és megfelelő céllal használjuk.
Mint máshol is, itt is fontosabb a tartalom, mint a forma. Nekem is vannak kedvenceim, és vannak, amiket kevésbé látok célravezetőnek. De bármilyen önéletrajz mintát használsz, ne kövesd el a legnagyobb hibákat. Lehet a legjobb a tapasztalatod, tudásod, ha nem mutatod meg, vagy már az elolvasás előtt elrontod, hiába legszebb forma.
Elképesztő mennyiségben kapok önéletrajz. doc, cv.doc és hasonló megnevezésű dokumentumokat. Ez azzal jár, hogy minden egyes jelentkezést át kell neveznem, ha később is meg akarom találni. Vajon ki kerül előnybe? Aki munkát ad az olvasónak, vagy aki megkönnyíti a dolgát.
A világ másik részében pl. Angliában, az Usában nem is szabad fényképet tenni az önéletrajzba, mert diszkriminációra adhat okot Tudom, hogy a többség azt gondolja, hogy a fénykép elengedhetetlen, de higgyétek el, jobb egy fénykép nélküli jelentkezés, mint egy rossz fénykép. Rengeteg rossz, vagy oda nem illő fényképpel találkozok. Selfiek, menyasszonyi képek, buli képek, nyaralási fotók. Nem kell modell fotó, de legyél felismerhető, hivatalos. Az sem jó, ha van egy évekkel ezelőtti fotó, amit szeretsz, de már rég nem hasonlít rád.
Ha túl fiatal, vagy túl idős vagy, akkor különösen hátrányba hozhat egy fotó. Vagy azt gondolják, hogy ugyan már, mit kezdjünk ezzel a gyerekkel, vagy azt, hogy óó, már öreg a tanuláshoz.
Azzal kezdjed, amit most csináltál, nem azzal, amit 20 éve. Ha 10 évnél régebben végezted az iskoláidat, érdemes a végére tenni, hacsak nem valami egészen különleges végzettséged van.
Sokszor csak a munkakör megnevezését látom, azt is egy speciális rövidítéssel, vagy olyan angol megnevezéssel, amiből nem derül ki sok minden, de a pontos feladatok nem látszanak. Nemrég pl. egy kliensem data analyst, adat elemző hirdetést hozott. Az adatelemzés lehet nagyon alapos, háttérvizsgálatot és matematikai tudást igénylő munkakör, de lehet, hogy csak napszámra Excel táblázatokat kell készíteni. Ezért fontos, hogy a munkakör megnevezése után pontosan ki legyen fejtve, mi volt a munkakör tartalma.
Ez lehet igaz egy pályakezdőnél, de ha valakinek már legalább 10 év tapasztalata van, hogy férhetne el egy oldalba. Azt azért feltételezhetjük a HR-esről, vezetőről, hogy képes két áttekinthető oldalt elolvasni. Laszlo Bock, a Google HR igazgatója szerint 10 évenként egy oldal az ideális. Ez talán sok, de az biztos, hogy 2 oldal az ideális. Vannak esetek, amikor akár hosszabb is lehet. Pl. ha valaki projekteken dolgozott, vagy publikációi vannak, akkor ezek külön oldalakon szerepelhetnek.
Nem hogy lehet, de kell is. Érdemes minden álláshoz külön önéletrajzot írni, és azokat a feladatokat kiemelni, amit a másik fél kíván. Nem kell, sőt nem szabad hazudni, mert az előbb-utóbb kiderül, de ha a munkakör megnevezésből nem derül ki, a feladatoknál adhatunk nagyobb hangsúlyt arra, amit a hirdetés megkíván. Pl., ha nem marketinges voltál, de a munkaköröd jelentős részében ezzel foglalkoztál, akkor nyugodtan hivatkozhatsz erre, mint marketinges munka.
A nyelvtudásról viszont soha ne füllentsünk, mert hamar kiderül. De a nyelvtudásnál nem is az a gyakori, hogy magasabb szintet mondanak, hanem hogy lekicsinyelik. Beszélj valakivel pl. angolul, vagy menj egy nyelviskolai tesztre, hogy tisztába kerülj a saját szinteddel. Tudnod kell, hogy nem a nyelvvizsga a fontos, hanem az aktív nyelvtudás.
Ha rövid időszak volt, amikor állást keresünk, akkor ne említsük meg. Érdemes csak évszámokat írni az egyes munkahelyekre, nem szükséges minden hónapról, napról beszámolni. Ha hosszabb kihagyásunk volt, akkor magyarázzuk meg, és keressünk az üres időkhöz is értelmes elfoglaltságot. Lehet egy önkéntes munka, családi helyzet, nyelvtanulás, stb.
Ha ezt a 7 jó tanácsot megfogadod, megsokszorozhatod az esélyeidet.
Ha jó önéletrajzot akarsz, fordulj hozzám karrier-tanácsadásra.
Ha tetszett a cikk, lájkold, vagy oszd meg.
Ha szívesen beszélgetnél hasonló helyzetben levő emberekkel, lépj be Facebook csoportomba.